Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Pondelok, 21.10.2019
meniny má Uršula

Dvaja inžinieri tímu F1 sa stavili. Toto je výsledok

9.12.2016 | Tuning

Formu Lola poznajú tí, ktorých zaujímajú formule, alebo sa niekedy zaujímali o monoposty F1. Dvaja inžinieri tejto formy sa stavili o to, či sa dá skombinovať dynamika monopostu s požiadavkami na bežnú premávku.

 
 Stavba cestnej formule trvala dlhých 15 rokov.
Jeden z nich tvrdil, že sa nedá, ten druhý Russle Anniston mal iný názor a stávku vyhral. Samozrejme podmienkou pre tento experiment bola britská pôda. Na jednej strane pre recesiu, ktorou sú Briti známy, na druhej pre benevolentné podmienky pre prideľovanie technických preukazov. Nebol to však ľahký projekt, stávku totiž spomínaný inžiniervyhral až po pätnástich rokoch. Presne toľko trvala prestavba formule na „cestnú" verziu. Výsledkom je však formula s pripevnenými evidenčnými tabuľkami a technickým preukazom, takže by ste ju vedeli prihlásiť aj u nás na Slovensku.

Spomínané auto nesie označenie Lola F1R, pričom „R" v označení znamená road, čiže cestu. Je postavená na podvozku formuly Lola z roku 1996. Veľmi pravdepodobne sa jedná o vývovjový kus, ktorý Lola testovala v deväťdesiatych rokoch, keď sa chcela dostať do kolotoča Formule 1. Anniston pre stavbu použil rúrkový rám, prítlačné krídla, „nos" formule, krycie plechy, či skôr plasty, chladiče. Pohon zabezpečuje štvorvalcový motor 2,0 Turbo od Cosworthu a nie 3,0-litrový desaťvalec z monopostu F1, ktorý sa v tých časoch používal. Prevodovka G50 je z Porche, čo znamená, že servis tejto „osobnej" Formule zvládne veľa servisov, najmä tých, čo sa venujú športovým modelom.

Aktuálny maximálny výkon motora je 280 kW/375 koní, dá sa však veľmi ľahko zvýšiť tlakom turbodúchadla. Maximum výrobca neuvádza. Samozrejme je to stále Formula, takže nastaviť sa dá všetko. Krídla, svetlá výška a nastaviť si môžete aj svornosť diferenciálu. To všetko preto, aby ste sa čo najrýchlejšie dostali do roboty. Pozor si musíte dávať aj na obrubníky, výtlky a iné nástrahy, ktoré s bežným autom absolvujete denne bez toho, aby ste si to uvedomovali. Chcete takúto Formulu? Nech sa páči, nájdete ju na stránke aukčnej spoločnosti Bonhams, ktorá jeje cenu odhaduje na 55.000 libier. A to nie je až tak veľa.

Autor: Majo Bóna

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018