Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Pondelok, 21.10.2019
meniny má Uršula

Tatra alebo Ford? Na Slovensku existuje unikátny veterán!

30.7.2016 | Tuning

Internet občas objaví záhadné automobily, ktoré nájdete na dvore niektorých reštaurátorov vetaránov. Tatra na snímke však ukrýva zaujímavý príbeh.

o
 
 Už na prvý pohľad je táto Tatra 603 iná!
Už pri zbežnom pohľade vám nesedia predné svetlomety, ktoré sa presunuli na predný nárazník a pribuol aj chladič. Ak ste otvoríte prednú kapotu, tak zistíte, že tam je motor, pritom vám každý znalec limuzín Tatra zo šesťdesiatych rokov povie, že vzduchom chladený 2,5-litrový osemvalec bol umiestnený vzadu. Takisto, ak otvoríte zadnú kapotu, zistíte, že tam nie je motor, ale batožinový priestor s náhradným kolesom.

Šikovná prestavba

 
 Základom prestavby je druhá generácia Tatry 603
Skúmaním na internete sme zistili, že spomínaná Tatra pochádza z roku 1960 a pohon pod kapotou pochádza Fordu V8 z roku 1938. Motor bol chladený vodou, má objem 3,6-litra a ventilový rozvod je riešený postrannými ventilmi (rozvod SV- Standing Valve). Pôvodný majiteľ Fordu sa rozhodol pre prestavbu po tom, čo karoséria amerického vozidla zhrdzavela. Zistil, že spomínaný Ford a Tatra 603 majú rovnaký rázvor osí kolies, takže sa ideálne hodila na prestavbu. Motor a s pohonným ústrojenstvom putoval do karosérie a vznikol tak unikátny model. Tatra-Ford Majiteľ ho bez problémov prihlásil! Na doklady starého Fordu. Auto takto údajne jazdilo po našich cestách až do roku 1990 a údajné je pojazdné dodnes!

 
 pravdepodobný vzhľad Fordu V8 z roku 1938
Vo fotogalérii nájdete obrázky aj originálnej Tatry aj modelu Ford V8 z roku 1938, ktorý pravdepodobne slúžil ako základ prestavby.

Zdroj: http://www.tatra-club.com/forum-tema/tuning-tatry-vrele-ne-doporucuji-786?kols=13

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018