Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Štvrtok, 17.10.2019
meniny má Hedviga

Dve prekvapenia oslávenca Porsche

9.6.2018 | Revue

Na letný piatkový večer bolo noviniek až až. Najprv Porsche predstavilo model, ktorý si ale zatiaľ nechá pre seba ako koncept a v podstate v rovnakom čase ohlásilo nové meno pre svoje elektrické modely, doteraz známe ako Mission E. Novinka, ktorá sa dostane do sériovej výroby sa bude volať Taycan a pod týmto menom si máme predstaviť mladého žrebca (odkazujúc na logo automobilky).

 
  Porsche 911 Speedster Concept, autor: Porsche
Parametre už poznáme dlhšie. Výkon 600 koní bol potvrdený a dnes už vieme, čo to vlastne bude automobilku stáť. Do elektriky chce Porsche do roku 2022 vraziť až 6 miliárd eur (500 miliónov pôjde priamo na Taycan a jeho deriváty) a špeciálne pre Taycan vznikne až 1200 pracovných miest. Továreň sa rozšíri o nové priestory a 700 miliónov pôjde aj do vývoja nových technológii, nabíjacej infraštruktúry a inteligentnej mobility.

Stovku dá Taycan pod 3,5 sekundy a za 4 minúty sa vraj dobije na 100-kilometrový dojazd. Pri plnom nabití má v pláne prejsť aspoň 500 kilometrov a jeho výroba bude naozaj zásadnou kapitolou automobilky.

 
  Porsche 911 Speedster Concept, autor: Porsche
Teraz naspäť ku modelu Speedster. Ide vraj o koncept, budú ho vystavovať (aj keď by mal byť schopný jazdy) a my si myslíme, že v určitej podobe sa dostane aj na cesty najmä preto, že Porsche tak bude môcť uviesť ďalšiu striktne limitovanú a mimoriadne drahú sériu. Zatiaľ ale nepredbiehajme a povieme si, čo je na Porsche 911 Speedster Concept mimoriadne.

 
  Porsche 911 Speedster Concept, autor: Porsche
Ľahké materiály, otvorená karoséria s nižším, kratším a ostrejšie skloneným čelným sklom, pozlátené označenia Speedster, karoséria z kabrioletu Carrera 4, pohonné ústrojenstvo z modelu GT3 a žiadna strecha. Teda, ak nepočítame kryciu plachtu s jednoduchým upevnením na ochranu stojaceho auta pred dažďom. Spätné zrkadlá sú imitáciou 50-tych rokov, kryty predných svetiel zase majú pripomínať zakrývanie svetiel lepiacou páskou a iný je aj uzáver nádrže. Interiér je vybavený veľmi skromne, no kožený poťah má označenie Cognac 356.

 
  Porsche 911 Speedster Concept, autor: Porsche
Za prednými sedadlami začína kryt z karbónu s dvojitým oblým hrbom, ktorý má integrovaný deflektor z plexiskla a vygravírovaným označením 70-teho výročia. Predná časť je takmer celá z karbónu taktiež a kolesá sú 21-palcové Fuchsy. 6-stupňová manuálna prevodovka je povestnou čerešničkou na torte. Všetko najlepšie Porsche.

 
 Porsche 911 Speedster Concept, autor: Porsche
Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme
Focus Media