Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Pondelok, 21.10.2019
meniny má Uršula

Europoslanci sa rozhodli bojovať proti pretáčaniu kilometrov

3.6.2018 | Revue

Preferujú pritom zriadenie vnútroštátnych registrov prejazdených kilometrov, údaje z ktorých by boli v rámci Európskej únie cezhranične prístupné

Europoslanci chcú zabrániť stáčaniu najazdených kilometrov na automobiloch. Pred niekoľkými dňami preto vyzvali Európsku komisiu, aby do 12 mesiacov predložila legislatívny návrh s opatreniami proti manipulácii s počítadlom najazdených kilometrov. Preferujú pritom zriadenie vnútroštátnych registrov prejazdených kilometrov, údaje z ktorých by boli v rámci Európskej únie cezhranične prístupné.

 
 Podľa odhadov môže mať stočené kilometre každé druhé cezhranične predané auto v Únii.(Foto: Shutterstock)


Podľa dostupných údajov malo totiž 5 % až 12 % ojazdených automobilov predaných v rámci Európskej únie a 30 % až 50 % cezhranične predaných vozidiel v Únii pretočené kilometre. Údaje z odometrov by mali byť podľa poslancov povinne zaznamenávané pri každej pravidelnej technickej kontrole vozidla, každej vykonanej prehliadke, pri každom úkone údržby či opravy, ako aj pri akejkoľvek návšteve servisu, a to od prvej registrácie vozidla.

Takéto opatrenia už uplatňujú napríklad v Belgicku a Holandsku, kde podľa europoslancov v krátkom čase problém s pretáčaním kilometrov takmer úplne odstránili.

Manipulácia s odometrami je zakázaná v 26 členských štátoch, trestným činom je však iba v šiestich z nich. Parlamentom schválené uznesenie má legislatívny charakter. Európska komisia môže na jeho základe predložiť legislatívny návrh, alebo musí zdôvodniť, prečo to nepovažuje za potrebné.

Autor: SITA

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media