Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Pondelok, 21.10.2019
meniny má Uršula

Galéria: Medzinárodný autosalón v Ženeve

9.3.2018 | Revue

Obrovskou výhodou výstaviskaPalexpo je nielen jeho poloha (nachádza sa iba čo by kameňom dohodilz letiska) ale i rozloha. Aj keď podľa plánika by výstavisko malopozostávať z niekoľkých hál, v podstate ide o jednu obrovskúhalu s poschodím a jednu menšiu oddelenú halu, ktorá je umiestnenáv tesnej blízkosti s letiskom. Aj vďaka tomu sa dá tento autosalónzvládnuť za jeden deň. Obujte si na to ale dobré topánky, nachodíte saporiadne. Ak vám teda nebude stačiť náš dnešný prehľad.

Sme skutočne radi, ženapriek snahe automobiliek zaujať verejnosť aj médiá predstavením kľúčovýchnoviniek v priebehu dvoch posledných týždňov pred autosalónom, na samotnomvýstavisku sme našli autá, ktoré sme nečakali. Na druhú stranu nás prekvapilaabsencia mnohých amerických značiek, ktoré vždy k Ženeve neodmysliteľnepatrili a rovnako aj chýbajúce produkty značky DS. Švajčiarsko je podľanás ideálny trh, kde práve takéto autá dávajú zmysel.

Aby sme nikoho neurazili,pôjdeme podľa abecedy a zmienime autá, ktoré nás zaujali najviac.

 
Zdroj: Andrej Ježo
 Subaru VIZIV koncept, autor: Andrej Ježo

Aston Martin, Lagonda

Aston Martin DB11 Volante čimenší Vantage sú pastvou pre oči, no skutočné prekvapenie pripravilaautomobilka konceptom Lagonda Vision Concept. O obnovení značky sa hovoríuž niekoľko rokov a v nedávnej minulosti pripravila aj špeciálnymodel pre Blízky východ, tentokrát ale pôjde o auto pre všetkých. ZnačkaLagonda bude podľa materskej automobilky symbolom úplne bez-emisnej značky.Napriek tomu, že bude používať batérie a tie ako vieme, bez emisiínevyrobíme a ani nenabijeme. V každom prípade, pod prísneaerodynamickou karosériou sa nachádzajú baterky ponúkajúce dojazd viac ako 640kilometrov, elektromotory zabezpečujúce pohon všetkých kolies a tak akov minulosti, majiteľ bude obklopený tým najväčším luxusom.

Bugatti Chiron Sport

Na prvý pohľad má totoBugatti iba o dva výfuky viac, vraj ale pri jeho výrobe ušetrili 18kilogramov hmotnosti. Pri jeho výkonoch je takáto úspora skutočne irelevantná,kľúčom úspechu modelu Sport ale má byť inak naladený podvozok. Na testovacomokruhu Nardo vraj s novinkou dosiahli čas lepší „až“ o päť sekúnd.

 
Zdroj: Andrej Ježo
 Lagonda Vision Concept, autor: Andrej Ježo

Citroen Berlingo

Spolu s novým Cactusompatrili medzi autá, ktoré bolo takmer nemožné odfotiť bez toho, aby sa nám docesty neplietli ľudia podrobne skúmajúci tieto autá, ako keby išloo archeologický výskum. Nová tvár Berlinga naživo pôsobí veľmi modernea podľa nás ide o významnú zmenu. Myslíme si, že mladé rodiny rovnakopoteší menej-pracovný vzhľad a skutočne variabilný interiér. Cactus dostalmenšie airbumpy, pôsobí tak serióznejšie a sme zvedaví najmä na jehojazdné vlastnosti a nové tlmiče, ktoré sľubujú absenciu tvrdých dorazov.

Ford

Ford si priniesol hneď dvezaujímavé autá a oba sú Mustangy. Pôvodný, slávny Mustangz filmu Bullitt a jeho novodobá reinkarnácia pôsobili na autosalóneosviežujúco. Moderný model GT40 vyzerá stále fantasticky, avšak pre bežnýchsmrteľníkov ide naozaj o nedostupné auto.

 
Zdroj: Andrej Ježo
Koncept Lamborghini Marzal, neskôr sa z neho stala Espada, autor: Andrej Ježo

Land Rover

Range Rover SV Coupé jeskutočným zázrakom na kolesách. Je to krásny odkaz na pôvodný dvojdverový RangeRover, ktorý dnes patrí už k vysoko-ceneným klasikám a vznikne iba999 kusov. Pod kapotou má agregát s výkonom 565 koní a 700 Nm, cenasa blíži ku sume 300 000 EUR.

Mercedes-Benz, AMG

Štvorsedadlový model AMG GT jenovým konkurentom Porsche Panamery, ktorý ale pre samotnú automobilku prinášaniekoľko zásadných noviniek a autu sa budeme venovať v blízkejbudúcnosti podrobne.

Peugeot 508

Ak na fotkách vyzerala 508výborne, naživo je ešte krajšia! Slovami chvály najmä na interiér nešetril anidizajnér interiérov jednej z koncernových značiek a my musímesúhlasiť. Konečne 508 vyzerá tak, ako si zaslúži a veríme, že sa podaríprilákať k značke najmä mladších zákazníkov. Tým starším by  asi lepšie padlo nastupovanie do novéhoRiftera.

 
Zdroj: Andrej Ježo
 Porsche Missin E Cross Turismo, autor: Andrej Ježo

Porsche Mission E CrossTurismo

Zozadu Panamera, predokz nádherného konceptu Mission E a podvozok ako prvé a jedinečnéAudi A6 Allroad. Takto vyzerá budúcnosť podľa Porsche. Elektromotory poskytnú600 koní a batérie zase dojazd väčší ako 500 kilometrov. Ich 800-voltováarchitektúra sľubuje schopnosť nabitia dojazdu približne 400 kilometrov za 15minút, čo je azda ešte zaujímavejšie ako zrýchlenie z nuly na sto za 3,5sekundy.

Rimac C_Two

Elektrická revolúcia má 1914koní a tristokilometrovú hranicu pokorí za 11,88 sekundy! Dojazd 650kilometrov by mal stačiť aj náročným cestovateľom, ktorí so svojim autom chcúcestovať aj po Európe a nielen v okolí rýchlonabíjačiek.

 
Zdroj: Andrej Ježo
Nová Toyota Auris, autor: Andrej Ježo

Toyota

Stánok Toyoty už tradičnezapĺňajú najnovšie koncepty, ktoré odhaľujú temnú budúcnosť malých prepravnýchbuniek, no omnoho viac nás zaujali reálne autá, na ktorých si zajazdíme eštepredtým, ako niekto vypne dodávky rafinérii. Nový Auris na prvý pohľad vyzerátak, ako keby sa čoskoro chcel zaradiť medzi hot-hatche, do reality všakobecenstvo dostane skôr nový a výkonnejší hybridný systém a novýbenzínový dvojliter. O Aurise vieme aj to, že jeho kombi-verzia rozmerovoplne nahradí odchádzajúci Avensis. Na stánku sa objavila aj súťažná podobanovej Supry, čo je auto, na ktoré sa tešíme ešte viac. Hotové auto by sme malividieť na jeseň v Paríži a dúfam, že ešte tento rok si sadneme zajeho volant! Ak sa toto auto Toyote podarí, poteší milióny fanúšikov na celomsvete.

Volvo a Polestar

Volvo ukázalo svetu model V60 naživo a platí to,čo sme napísali už skôr. Ako keby z oka vypadla väčšej V90-tke, čo možnonie je na škodu, no chýba jej akákoľvek identita. Polestar 1 je pravý opak.Naživo je bezchybné a interiér z Volva mu sekne. Ak by sme mali pomenovaťjeden elektromobil, na ktorý sa tešíme, tak ním je práve Polestar 1. 

 
Zdroj: Andrej Ježo
Polestar 1, Autor: Andrej Ježo
Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media