Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Streda, 18.9.2019
meniny má Eugénia

VIDEO: Ste si istí, že je pohon všetkých kolies naozaj tak užitočný?

13.11.2016 | Revue

Určite to je pohon všetkých kolies, čo vám do terénu najviac treba? Nie je to predsalen niečo iné?

Hneď na úvod uvediem, že sú situácie, v ktorých to bez pohonu všetkých kolies nezvládnete alebo aspoň nie tak ľahko ako s ním. A nebudem sa ani zamýšľať nad užitočnosťou pohonu všetkých kolies u výkonných áut,. Tie ich bez diskusie potrebujú. Na 3 milimetre snehu v Bratislave ho však nepotrebujete. Ani auto, ktoré vyhralo poslednú Rally Dakar, ho nemá.

Situácii, kedy sa nezaobídete bez „štvorkolky" je preto menej, ako si myslí veľká časť širokej, hlavne SUV kupujúcej verejnosti. Stačí si pozrieť video s Mazdou MX-5 pod článkom. Čo v teréne zvládne tento mierne upravený roadster so zadným náhonom je úctyhodné. Stačí si to pretočiť na 3 minúty a 40 sekúnd.

 
 Video nájdete pod článkom
Čo k tomu stačí? Stručne - vyššia svetlá výška a terénne pneumatiky. Nič problematické. Stačí si kúpiť kit, napríklad od firmy Paco Motorports, ktorý sa venuje úpravám Mazdy MX-5 na „baja" auto. Ponúkajú niekoľko verzií úprav. Prvým je zvýšenie svetlej výšky pomocou špeciálnych prípravkov, ktoré vložíte medzi dolné rameno a úchyt tlmiča. Zmena je vratná a celá sada vás vyjde do 200 dolárov. Získate tak u Mazdy MX-5 prvej a druhej generácie ďalších 7,6 cm svetlej výšky. Po pripočítaní k štandardnej svetlej výške 11,8 cm to je 19,4 cm, len o 3 cm menej ako má štandardný Jeep Wrangler.

 
 Video nájdete pod článkom
Hoci nemá MX-5 pohon všetkých kolies, vďaka hmotnosti len 940 kilogramov a terénnym pneumatikám sa nestíhame čudovať, čo všetko v teréne zvládne. Ochranný plech pod motorom je tak nevyhnutnosť.

Neviem prečo, ale celkom ma láka predstava prísť s týmto autom sa ísť ukázať na nejaký offroad zraz...

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme
Focus Media