Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Rodičia A. Yelchina, známeho herca zo Star Treku, zažalovali automobilku Fiat Chrysler

5.8.2016 | Revue

Victor a Irina Yelchinovci, rodičia zosnulého amerického herca Antona Yelchina, zažalovali automobilovú spoločnosť Fiat Chrysler (FCA). Tú vinia z usmrtenia ich 27-ročného syna, ktorý zahynul po tom, ako ho 19. júna o stenu na príjazdovej ceste pritlačil jeho Jeep Grand Cherokee, teda model, ktorý patrí do portfólia spoločnosti.


 
 Yelchinovi rodičia sa rozhodli podať za smrť svojho syna žalobu na automobilku, vinia ju z nedbanlivosti (Foto: profimedia.sk)
Yelchinovci podali žalobu v utorok na najvyššom súde v Los Angeles, pričom automobilku žalujú z nedbanlivosti a zodpovednosti za chybný produkt. V dokumentoch poukazujú na to, že riadiace páky, ktoré automobilka používa, sú príčinou viacerých nehôd spôsobených pohybom automobilu bez vodiča. K takýmto patrí aj Yelchinov incident. Spomínaná žaloba je pravdepodobne prvá v súvislosti s týmto problémom, v ktorej žalobcovia vinia spoločnosť z usmrtenia. 


Zástupcovia FCA v apríli oznámili, že zvolávajú na opravy viac ako 1,1 milióna osobných áut a vozidiel SUV po celom svete, pretože sa môžu pohnúť aj po zaparkovaní a odchode vodiča. Tento problém údajne spôsobil 68 zranení, 266 nehôd a 308 poškodení majetku. Automobilka ho mala v pláne vyriešiť počas júla a augusta, pričom v apríli vlastníkov v liste upozornila, aby sa vždy uistili, že je ich auto správne zaparkované. Takéto upozornenie prišlo Yelchinovi v máji. Ďalší list mu doručili sedem dní po smrti, pričom v ňom informovali o možnosti opravy spomínanej riadiacej páky. “Bolo to príliš málo a veľmi neskoro,” skonštatoval právnik Yelchinovcov Gary Dordick.  
 Poškodené dvere, o ktoré auto Yelchina pritlačilo (Foto: profimedia.sk)
“Aj napriek nášmu neuveriteľnému žiaľu sme sa rozhodli sem prísť a zabrániť, aby takáto tragédia postihla aj iné rodiny,” vyjadril sa Victor Yelchin počas tlačovej konferencie, ktorú zorganizovali po podaní žaloby. “Bol jedinečný,” zaspomínala si Irina Yelchina na svojho syna. “Teraz je však jedinečný preto, lebo jeho smrť by mohla zachrániť život inému človeku,” dodala. Zástupcovia automobilky vyjadrili rodine úprimnú sústrasť, k situácii sa však pre médiá odmietli vyjadriť, pretože žalobu zatiaľ nedostali.

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media