Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Streda, 18.9.2019
meniny má Eugénia

Abarth 1000 Bialbero Record Car „La Principessa“ je na predaj

23.6.2016 | Revue

Tento unikátny pretekársky model s pracovným označením „Monoposto" pochádza z čias, kedy boli pretekárske špeciály nielen rýchle, ale aj nádherné.

 
 Abarth 1000 Bialbero Record Car „La Principessa“, alebo inak, Princezná

Tento konkrétny kúsok postavil na kolesá Pinifarina na základe objednávky od oddelenia Fiat Abarth. Predstavil sa na turínskom autosalóne v roku 1960. A odhadli ste to správne, keď ste ho uvideli, padla vám sánka.

 
 Pracovňa pilota bola minimalistická.


Abarth 1000 Bialbero Record Car „La Principessa" bol postavený s jediným cieľom: Byť rýchly. A samozrejme lámať rekordy. Je to jeden z prvých rýchlostných rekordérov, ktoré sa vylaďovali v aerodynamickom tuneli turínskej polytechnickej univerzity. Práve preto vás prekvapí informácia o motore pod kapotou. Je to štvorvalec s objemom 1,0 litra a maximálnym výonom rovných sto koní. Áno, čítate správne downsizing zo šesťdesiatych rokov. Motor bol spárovaný so štvrostupňovou manuálnou prevodovkou a svoju silu posielal na zadné kolesá, hnací mechanizmus bol namontovaný v nádhernej aerodnymickej karosérii.

Výška auta je 1,2 metra, šírka 1,55 a dĺžka je 4,56 metra. Zaujímavosťou je koeficient aerodynamického odporu vzduchu cd=0,2. A to je, v prípade, že aerodynamike sa rozumiete a chápete ju, veľmi slušná hodnota. Pointou tohto rekordéra bolo udržiavanie vysokej maximálnej rýchlosti na veľmi dlhú trať. A malý Fiat-Abarth to splnil. Vytvoril deväť svetových rekordov. Napríklad vzdialenosť 10 000 kilometrov prekonal s priemernou rýchlosťou 190 km/h, alebo 72 hodín nepretržitej prevádzky s priemernou rýchlosťou 185,6 km/h.

Teraz tento skvost ponúka spoločnosť Gooding & Company na aukcii v Pebble Beach. Špeciál je v pôvodnom stave a nie je zreštaurovaný. V podstete je prvý raz ponúknutý na predaj a preto je jeho cena dosť vysoká. Konkrétne 1 000 000 libier, čiže 1 300 000 eur. A to je dosť, ale pozrite sa na tú nádheru...

Foto: Degler Studio

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media