Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Streda, 17.7.2019
meniny má Bohuslav

Rafinéria spotrebuje ročne viac elektriny ako niekoľko veľkomiest

31.5.2014 | Revue

Na výrobu batérii a nabíjanie elektromobilov je potrebná elektrická energia. Lenže tú potrebujete aj na rafináciu ropy. A nie málo.

Tematika batérií verzus ropy je celkom ošemetná. Čísla, ktoré by mohli pobúriť verejnosť musíte hľadať v poriadne zahrabaných materiáloch a porovnaní reálneho zaťaženia prostredia pri výrobe batérií verzus paliva do klasických áut veľa nenájdete (aj kvôli veľkému množstvu faktorov a komplexnosti prepočtu). Kedysi museli rafinérie niektoré dáta zverejňovať, už to však neplatí o všetkých.

Britský herec Robert Llewellyn (známy aj ako Kryton zo seriálu Červený trpaslík) je aktívnym podporovateľom elektromobilov. V jednom z jeho videí na youtube.com ukazuje, koľko elektrickej energie spotrebuje jedna ropná rafinéria. Pracoval s údajmi z roku 2005.

Podľa Llewellyna minie za rok viac elektrickej energie, ako dve mestá spolu s takmer 650 tisíc obyvateľmi - spolu 5,64 miliardy kilowatthodín elektrickej energie. V prípade spomínanej elektrárne v Británii pochádza táto elektrina z uhoľných elektrární. „Využívajú najšpinavšiu formu elektriny na rafinovanie najšpinavšej formy paliva," popisuje vo videu Llewellyn.

Na 3,8 litra benzínu (jeden galón) spotrebuje rafinéria podľa videa približne 4,5 kWh elektrickej energie. Keď sme testovali elektrický Nissan Leaf, na jeho nabitie bolo potrebných asi 25 kWh elektrickej energie. To je približne ekvivalent elektrickej energie potrebnej na výrobu 21 litrov paliva. Dojazd na palivo je tak vyše dvojnásobný, no toto je len jedna zložka minutej energie, ktorá sa týka samotnej rafinácie.

Preto nie je z ekologického hľadiska prepočet výroby batérii spolu s nabíjaním elektromobilov verzus ťažba a rafinácia ropy vôbec jednoduchý. Zároveň záleží na zdroji elektrickej energie (napr. jadrové verzus uhoľné elektrárne).

Rafinéria však počas procesu výroby vyprodukuje aj množstvo rôznych produktov a vedľajších produktov, ktorých množstvo je potrebné na fungovanie modernej spoločnosti. Vyrába sa tu nielen benzín, nafta, kerozín, vzniká LPG, vodík ale aj dôležité farmaceutické látky. Na rafinérie sme tak zatiaľ čiastočne odkázaný aj po nahradení palív pre dopravné prostriedky. Je to však téma minimálne na zamyslenie.

Pod článkom nájdete anglické video so spomínanými číslami a ďalšími údajmi.

Autor: Automix.sk
Zdroj: youtube.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme
Focus Media