Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Nedeľa, 15.12.2019
meniny má Ivica

Zachránia nás adaptívne tempomaty?

24.7.2018 | Novinky

Poznáte to, dve hodiny stojíte v kolóne a keď sa konečne dostanete do bodu, v ktorom sa všetky autá plynulo rozbehnú, čakáte dopravnú nehodu alebo iný dôvod zdržania. Často však neuvidíte žiaden, za podobné zdržania často môžu iba nervózne reakcie niektorých vodičov a opatrnosť, či neskúsenosť iných. Tento fenomén má už aj svoje označenie - plechová lavína.

 
 Hore bez tempomatu, dole s. Rozdiel je výrazný, autor: Ford
Ford spolu s americkou univerzitou v Tennessee však tvrdia, že podobným situáciám pomôže jednoducho zabrániť adaptívny tempomat (ACC), ktorým dnes už okrem všetkých Fordov môžete vybaviť väčšinu nových vozidiel bez ohľadu na veľkosť triedy. Adaptívny tempomat totiž sleduje dopravu a automaticky prispôsobuje nielen rýchlosť ale udržuje najmä bezpečnú vzdialenosť od ostatných áut bez toho, aby sa unavil a najmä - plynulo.

 
 Bez adaptívneho tempomatu bol pri pokuse väčší chaos na ceste, autor: Ford
Na uzavretom okruhu si to Ford samozrejme aj vyskúšal a rozdiel medzi jazdcami jazdiacimi bez adaptívneho tempomatu a s ním bol priepastný. V reálnom živote by si to však podľa nás vyžadovalo naozaj bezchybné fungovanie aj ostatných systémov, najmä tých, ktoré upravujú rýchlosť podľa dopravných značiek (a občas aj v pruhoch, ktoré odbáčajú, však?!) a taktiež - bezchybnú prácu zodpovedných za značenie.

 
 Odstup adaptívneho tempomatu je udržovaný plynulo a kontinuálne, autor: Ford
Pomerne často sa človek na našich cestách stretne aj s rýchlostným obmedzením, ktoré nemá žiadne opodstatnenie (napríklad ho zabudli zrušiť po vyriešení situácie a podobne) a na iných úsekoch zase nájdeme až neprimerané rýchlostné obmedzenia. Samozrejme - výhodou počítačov je v tom - že na podobné vstupy reagujú rovnako, resp. ich reakcia je programovateľná na rozdiel od ľudí, ktorí reagujú rôzne rýchlo a samozrejme, odlišne. Niekto značky ignoruje, iný dokonca pridá.

 
Ford hľadá riešenia, ako pomôcť doprave. Autor: Ford
Dokonalým liekom budú zrejme až plne autonómne vozidlá, ktorým do šoférovania nebude môcť zasiahnuť človek. Ich vývoj nie je vôbec vzdialený, no kým vyrazia na cesty bude potrebné vyriešiť ešte niekoľko iných problémov a najmä potrebnú legislatívu.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme
Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018