Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Mesto Rouen priekopníkom

3.7.2018 | Novinky

Metropola Normandie, mesto Rouen, v spolupráci so spoločnosťami ako Transdev Group, Renault a Matmut vytvorili iniciatívu Rouen Normandy Autonomous Lab, v rámci ktorej za podpory samotného regiónu a fondu Banque des Territoires testujú prvú verejnú dopravu autonómnymi vozidlami na báze dopytu v Európe. Táto služba bude verejne dostupnou od posledného kvartálu tohto roka aj vďaka štvorici autonómnym Renaultom Zoe a mikrobusu i-Cristal, vyvinutého spoločnosťami Transdev a Lohr.

 
 
Prvou úlohou autonómnej letky bude obsluha biznis parku „Technopôle du Madrillet" a jeho spojenie s električkami. Cieľom je prepojiť územie, na ktorom nie je etablovaná verejná doprava, vďaka aplikácii pre smartfóny, ktorá funguje v reálnom čase. Vozidlá budú pokrývať vzdialenosť asi desiatich kilometrov, na ktorej je umiestnených 17 zastávok, pričom posledná sa prekrýva so zástavkou verejnej dopravy.

 
 
Autonómne vozidlá Renault Zoe sú plne elektrické a autonómny systém bol vyvinutý spoločnosťami Transdev a Renault. Pilotné testovanie zahŕňa všetky klasické situácie vrátane ostatných vozidiel, križovatiek, kruhových objazdov a výjazdov z budov. Po ukončení pilotnej prevádzky táto iniciatíva vstúpi počas septembra tohto roka do verejnej prevádzky, ktorá potrvá minimálne do decembra budúceho roka.

 
 
Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media