Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín

Toyota investuje do lítia

23.5.2018 | Novinky

Pri debate o budúcnosti hybridných a elektrických vozidiel sú častou otázkou práve suroviny, ktoré sú potrebné na výrobu batérii. Zvýšený predaj elektrifikovaných vozidiel, čo plánuje v podstate každá väčšia automobilka si vyžaduje aj vyššie investície do získavania a spracovania lítia.

 
 Interiér Toyoty C-HR, autor: Toyota
V súčasnosti sa pre japonskú automobilku vyrába 1,3 milióna nikel-metal-hydridových batérií za rok a iba 100-tisíc lítium-iónových batérií. Na budúci rok sa výrobné možnosti Toyoty zvýšia o ďalších 200-tisíc lítium-iónových batérií vďaka práve ohlásenej investícii vo výške 282 miliónov dolárov do spoločnosti, ktorá sa zaoberá ich výrobou a spracovaním lítia.

 
 Ni-mh batéria Toyoty C-HR, autor: Toyota
Otázna je ale ďalšia budúcnosť. Už dnes predstavujú elektrifikované autá 15-percent z produkcie Toyoty (z celkového množstva 10 miliónov vozidiel), pričom v roku 2030 plánuje vyrábať až 5,5 milióna elektrifikovaných vozidiel ročne a z toho jeden milión vozidiel poháňaných na čistú elektriku. A to hovoríme iba o jednej automobilke. Týmto tempom by sme mali asi radšej začať s kolonizáciou ďalších planét a hľadať zdroje surovín.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media