Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Opel GT oslavuje 50 rokov od spustenia výroby

14.4.2018 | Novinky

V skutočnosti však oslavuje už 53 rokov, pretože verejnosti sa ukázal už počas autosalónu vo Frankfurte v roku 1965. Svojim vzhľadom okamžite zaujal verejnosť, pričom išlo o prvú prácu nového dizajnérskeho štúdia v nemeckom Russelsheime.

 
 Opel GT, autor: Opel
Erhard Schnell a jeho kolegovia, ktorí stoja za dizajnom auta ho volali Experimentálne GT, pričom malo ísť najprv o štúdiu vysoko-výkonného vozidla. Do výroby sa auto dostalo v rekordne krátkom čase, pričom išlo o unikátnu francúzsko-nemeckú spoluprácu.Karosáreň Chausson and Brissoneau & Lotz sa starala o formovanie panelov, montáž, lakovanie a montovanie interiérov. V Nemecku karosériu namontovali na podvozok a vybavili pohonnou jednotkou.

 
  Opel GT, autor: Opel
Pri kúpe mali záujemcovia dve možnosti. Lacnejší Opel GT vybavený 1,1 litrovým agregátom podával výkon 60 koní, verzia GT 1900 mala výkon 90 koní a objem 1,9 litra, pričom išlo o motor z modelu Rekord. Prekvapivo, drahší agregát zaznamenal od začiatku väčší úspech.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media