Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Francúzska automobilka bude o rok oslavovať 100 rokov! Dnes má ale iné dôvody

12.2.2018 | Novinky

Jej legendárny model 2CV oslavuje 70 rokov od svojho predstavenia a unikátna bugina Méhari zase 50. Oslavy, ktoré nepotrvajú iba pár dní odštartovala automobilka počas výstavy klasických áut v Paríži, na Rétromobile Classic Car Show, ktorá skončila včera.

 
 Autor: Citroën
Samotná história oboch áut je pritom rovnako fascinujúca ako samotné autá. Predchodca kačice, teda modelu 2CV, ktorý automobilka predstavila v roku 1948, bol prototyp TPV (Toute Petite Voiture - alebo veľmi malé auto). Ten prišiel v roku 1936 a mal za úlohu prepraviť štyroch dospelých a 50-kilogramové vrece zemiakov 60 kilometrovou rýchlosťou.

 
 Autor: Citroën
Vozidlo malo iba jedno svetlo, keďže v tých časoch dvojicu predných svetiel francúzska legislatíva ešte nevyžadovala a v roku 1939 vzniklo 250 prototypov. Z nich prežili iba štyri autá, kvôli vojne ich zamestnanci totiž dobrovoľne zničili. Tri z nich našli v roku 1994 na nedobytnej povale farmy neďaleko fabriky automobilky.

 
 Autor: Citroën
Méhari predbehlo svoju dobu v máji roku 1968. Vozidlo na voľný čas v tom čase pôsobilo ako UFO. Najmä vďaka veselým farbám svojej plastovej karosérie, ktorá nehrdzavela. Auto bolo navyše mimoriadne praktické a tak sa stalo okamžite symbolom svojej doby a hviezdou mnohých filmov.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media