Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Hyundai Nexo okrem palivových článkov testuje aj autonómne riadenie

5.2.2018 | Novinky

Vozidlá Hyundai Nexo plánuje automobilka uviesť na trh už budúci mesiac, avšak druhého februára sa na cestu zo Soulu do Pyeongchangu dlhú takmer dvesto kilometrov vybrala trojica vozidiel doplnená o špeciálnu výbavu. Vzhľadom sa autá veľmi nelíšili, kamery aj radary typu LIDAR by si na autách nikto nevšimol.

Trojici áut sa cesta podarila na jednotku, cestovali po diaľnici, predbiehali, menili jazdné pruhy a dokonca aj prešli mýtnou stanicou vďaka použitiu bezdrôtového platobného systému. Napriek tomu, že experimentálne vozidlá už autonómne najazdili tisícky kilometrov, trojica vozidiel Nexo prekonala všetky doterajšie skúšky dĺžkou jazdy po diaľnici.

 
 Špeciálny Hyundai Nexo, autor: Hyundai


Pohon na palivové články vo vozidlách Hyundai Nexo má zabezpečiť oficiálny dojazd 800 kilometrov (NEDC norma) a tankovanie trvá menej ako päť minút. Tento systém sa ukázal ako veľmi efektívny aj vzhľadom na enormnú spotrebu energie vozidiel jazdiacich bez zásahu vodiča, ktoré počas jazdy vyprodukujú a spracujú obrovské množstvo dát.

Komerčná prevádzka autonómneho riadenia štvrtej úrovne automobilky Hyundai je naplánovaná na rok 2021, pričom plne autonómne vozidlá by sa mali komerčne presadiť až v roku 2030.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media