Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

FIAT - Chrysler, vraj používal podobný „emisný“ soft ako VW. USA ho za to žalujú

25.5.2017 | Novinky

Spojené štáty podali na automobilku Fiat Chrysler Automobiles (FCA) žalobu. Dôvodom sú nadmerné emisie jej dieselových vozidiel.

Washington tak urobil krok, pred ktorým varoval koncom minulého týždňa. Americké ministerstvo spravodlivosti vtedy oznámilo, že podá na automobilku civilnú žalobu, ak v tejto otázke nedôjde k dohode.

 
 


Podľa ministerstva spravodlivosti spoločnosť využívala nelegálny softvér, ktorý počas bežnej prevádzky umožňuje produkovať vyššie emisie oxidov dusíka. Problém sa týkal približne 104.000 športovo-úžitkových vozidiel a pickupov predávaných v USA od roku 2014.

Žaloba vychádza z vyšetrovania americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA), ktorá FCA z podvodov pri emisných testoch obvinila ešte v januári.

Americká divízia spoločnosti FCA US uviedla, že rozhodnutie o žalobe "ju sklamalo," keďže v súčasnosti prebiehajú rokovania s EPA. Zopakovala však svoje vyjadrenia z minulého týždňa, že "sa bude tvrdo brániť, najmä voči obvineniam, že zámerne inštalovala do vozidiel softvér, ktorý umožňuje obchádzať emisné normy v USA".

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media