Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Opel je definitívne vo francúzskych rukách! Tipnite si, za koľko

6.3.2017 | Novinky

Skupina PSA Peugeot Citroën sa dohodla na kúpe značiek Opel a Vauxhall od amerického koncernu General Motors.

Ešte v polovici februára sme iba špekulovali nad tým, či je kúpa Oplu koncernom PSA naoozaj reálna, začiatkom marca je však už všetko jasné. Skupina PSA Peugeot Citroën (PSA) oficiálne potvrdila, že kupuje od amerického koncernu General Motors (GM) jeho európsku stratovú divíziu vyrábajúcu značky Opel a Vauxhall.

 
 PSA od amerického koncernu preberá 12 závodov, v ktorých zamestnáva približne 40 tisíc ľudí. (Foto: profimedia.sk)


Dohodu o transakcii v hodnote 2,2 miliardy eur potvrdil v pondelok aj Opel. Zlúčený podnik má vyrábať ročne zhruba 5 miliónov áut. PSA od amerického koncernu preberá 12 závodov, v ktorých zamestnáva približne 40 tisíc ľudí.

Firmy v spoločnom vyhlásení uviedli, že PSA sa zaviazala udržať v Európe existujúce pracovné miesta. So zavŕšením transakcie, ktorá podlieha schváleniu zo strany regulačných úradov, PSA a GM počítajú do konca tohto roka.Automobilka General Motors v Európe nedosiahla celoročný zisk od roku 1999 a zápasí s vysokými nákladmi na pracovnú silu a s intenzívnou konkurenciou na trhu s automobilmi.

Stiahnutie sa zo západnej Európy je v súlade s plánmi GM sústreďovať sa skôr na vyššie ziskové marže ako na objem predaja a trhový podiel. Predaj európskej divízie GM francúzskej automobilke poskytne skupine PSA prístup k technológii a väčší rozsah výroby, ktorý umožní rozložiť náklady.

Autor: SITA, Martin Domček (pluska.sk)

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media