Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Fiat Chrysler vyšetrujú v USA: Vraj falšoval údaje o počte predaných áut

21.7.2016 | Novinky

Firma údajne platila predajcom tisíce dolárov, aby nadhodnocovali údaje o počtoch predaných áut.

Automobilka Fiat Chrysler čelí v USA podozreniu z falšovania údajov o predajoch, čím mala porušiť pravidlá o obchodovaní s cennými papiermi. Spoločnosť v pondelok vyšetrovanie potvrdila a uviedla, že v plnom rozsahu spolupracuje s federálnou Komisiou pre cenné papiere (SEC). Podrobné informácie k prípadu si od firmy vyžiadalo aj federálne ministerstvo spravodlivosti.

 
 Koncern FCA vraj falšoval údaje o predajoch, aby sa ukázal v lepšej kondícii a neznepokojoval investorov


Vyšetrovanie podľa agentúry AP pravdepodobne súvisí so žalobou, ktorú podala na firmu v januári sieť predajcov áut Napleton. Spoločnosť tvrdí, že Fiat Chrysler konkurenčným dílerom platil tisíce dolárov za to, aby skresľovali údaje o počtoch predaných áut. Napleton toto tvrdenie chce dokázať aj s odvolaním sa na to, že aj im mala automobilka ponúknuť 20 tisíc dolárov, aby falošne nahlásila predaje 40 nových vozidiel, čo však odmietli spraviť.

Podľa žaloby mali skreslené údaje o predajoch vytvoriť dojem, že automobilka je v lepšej kondícii, než zodpovedalo skutočnosti. Ministerstvo spravodlivosti a SEC odmietli vyšetrovanie komentovať. Fiat Chrysler označil žalobu za bezpredmetnú.

Autor: SITA (redkčne doplnené a upravené)

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media