Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Piatok, 20.9.2019
meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Fiat Chrysler zvoláva 1,1 milióna áut, lebo ľudia sú nechápaví

25.4.2016 | Novinky

Koncern Fiat Chrysler sa rozhodol, že zvolá 1,1 milióna vozidiel. Dôvodom je pre niektorých mätúca radiaca páka automatickej prevodovky.

Mnoho nových áut s automatickou prevodovkou nemá žiadne mechanické prepojenie medzi radiacou pákou a prevodovkou. To znamená, že tvar či umiestnenie páky môže byť prakticky ľubovoľné. Preto Mercedes-Benz umiestňuje páku pod volant, Citroen niekedy nad volant, niekedy v podobe tlačidiel na stredovú konzolu, BMW má len joystick, Honda a Toyota zas využívajú páky s netradičným tvarom. Hlavným rozdielom medzi rokmi používanými pákami je, že sa mnohé po zaradení rýchlosti vrátia do pôvodnej polohy. Podobnou cestou sa u niektorých áut vybral aj koncern Fiat Chrysler.

 
 Radiaca páka z Jeep Grand Cherokee (model pre USA)


Nejakým zázrakom sú však ich zákazníci zrejme menej chápaví ako u iných značiek. Existuje totiž niekoľko prípadov, kedy si majitelia mysleli, že ich auto je v inej polohe ako v skutočnosti bolo. To viedlo k samovoľnému pohybu auta a spolu k 41 zraneniam. (doplnené: dostali sme pripomnienku, že dotyčná radiaca páka v Jeepe Grand Cherokee mala problém s nejasným cvaknutím pri volení rýchlostí, čo mohlo viesť k zvoleniu nesrpávneho režimu).

Úpravy pre zamedzenie tomuto problému spočívajú v pridaní agresívnejšieho zvukového upozornenia a prevodovka sa pri otvorených dverách automaticky prepne do polohy P. Zvolávanie sa týka niektorých modelov Dodge Charger (2012 - 2014), Chrysler 300 (2012 - 2014) a Jeep Grand Cherokee (2014 - 2015). Všetky disponujú 8 stupňovou automatickou prevodovkou ZF.

Nás fascinuje hlavne, že podobne to má už roky BMW (poloha P sa aktivuje len tlačidlom) a nikto sa zatiaľ nesťažoval. Zrejme tu hrá dôležitú rolu americký trh.

Autor: Daniel Krnáč

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media