Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Streda, 18.9.2019
meniny má Eugénia

Mazda si dala patentovať nový preplňovaný wankel

5.4.2016 | Novinky

Japonská automobilka požiadala o patent pre novú verziu wankelovho rotačného motora. S dvoma rotormi a preplňovaním.

Piestne spaľovacie motory sú dnes štandardom. Mnohí výrobcovia sa však pokúšali o lepšiu alternatívu a jednou z nich bol aj rotačný motor. Vynález Felixa Wankela sa však podarilo úspešne implementovať len jedinému výrobcovi na svete, japonskej Mazde. Osud tohto motora ale pár rokov dozadu spečatila nízka životnosť, vyššia spotreba aj vyššie emisie.

 
 Nákres z patentu nového rotačného wankel motora


Od ukončenia výroby posledného modelu s rotačným motorom, Mazdy RX-8, počúvame striedavo, že nové auto s wankelom bude alebo nebude. Najnovšie informácie naznačujú, že sa oň automobilka minimálne pokúsi. Minulý rok v decembri totiž požiadala o patent na nový typ dvojrotorového wankelovho motora. Teoreticky s budúcim komerčným označením SkyActiv-R. Ocitnúť by sa mal pod kapotou nasledujúcej generácie modelu RX-8 založenej na koncepte RX-Vision.

 
 Nákres z patentu nového rotačného wankel motora


Zmenou oproti doterajším rotačným motorom je napríklad výfukové potrubie na vrchnej časti motora a sanie na spodnej časti motora. To umožňuje kratšie potrubie k turbu umiestnenému priamo na výfukových zvodoch. Tieto zmeny majú okrem iného zvýšiť výkon a zlepšiť možnosti montáže už aj tak kompaktného agregátu. Dlhšie sanie zas sľubuje vyššiu efektivitu.

Ako plánuje Mazda vyriešiť problémy s emisiami a spotrebou wankelu (ak je to vôbec možné) sme z patentového dokumentu nevyčítali. Ani kedy by sme sa mali tešiť na nový wankel. Rok 2018 bude však 40-ročným výročím modelu RX-7, čo by bol celkom pekný dôvod na obnovenie tradície rotačných motorov.

Autor: Daniel Krnáč
Zdroj: autoevolution.com


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media