Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Nedeľa, 15.12.2019
meniny má Ivica

Elektrický Bulli

21.9.2018 | Modely

Svoju svetovú premiéru si na svetovej výstave úžitkových vozidiel v Hannoveri dnes odkrúti nový Volkswagen z rodiny I.D. - I.D. Buzz Cargo, akýsi duchovný pokračovateľ legendárneho „Bulli," ktorý má už dnes status legendy a patrí medzi vzácne zberateľské kusy.

I.D. Buzz Cargo by rád prepísal históriu ako jeden z najpokrokovejších úžitkových vozidiel. Vychádza z platformy MEB (Modular Electric Driver Kit) a jeho dojazd s najväčšou kapacitou batérie by mal byť podľa novej normy WLTP až 550 kilometrov (batérie majú kapacitu od 48 kWh pre krátke trasy až 111 kWh pre dlhý dojazd). Nový digitálny systém zároveň prepája vodiča s kabínou a využíva IoT (internet vecí) a okrem iného je schopný autonómnej jazdy až štvrtej úrovne.

 
 Volkswagen I.D. Buzz Cargo, autor: Volkswagen


Novinka nemá ani tradičný kokpit, informácie sa premietajú na sklo a vodič má tak skutočne pocit vozidla budúcnosti. Na palube samozrejme ale nájdeme aj niektoré klasické veci ako napríklad zástrčky na 230 V, ktorá vydrží dodávať šťavu až štyri hodiny bez ďalšieho zdroja a solárne panely, ktoré sú umiestnené na streche konceptu zase zvyšujú dojazd auta o 15 kilometrov. Maximálna nosnosť predstavuje 800 kilogramov (auto má rozmery 5048 mm na dĺžku, 1976 mm na šírku a je vysoké 1963 mm) a jeho rázvor je dlhý 3,3 metra

Novinka by sa mala pridať ku modelu T6 niekedy v roku 2021, dúfajme, že sa dovtedy zbaví tých obrovských 20-palcových diskov z ľahkých zliatin (aj to už je istý ústupok od podobného konceptu z Detroitu, ktorý mal 22-palcové disky), pretože inak bude môcť prevážať asi iba naozaj nerozbitné veci.

 
  Volkswagen I.D. Buzz Cargo, autor: Volkswagen


Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media