Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Pondelok, 21.10.2019
meniny má Uršula

Aston Martin prekvapil Goodwood

16.7.2018 | Modely

Aston Martin Cygnet sa prestal vyrábať iba dva roky po svojom predstavení a aj keď mal pôvodne slúžiť ako doplnok pre šťastných majiteľov tradičných športových modelov automobilky (a samozrejme ako prostriedok na zníženie platieb za priemerné emisie) do preplnených miest, výraznejší úspech nezaznamenal. Predaje údajne dosiahli iba niekoľko stoviek kusov namiesto plánovaných štyroch tisícov ročne. Dnes si však opäť užíva toľko pozornosti, ako pri svojom prvom predstavení v roku 2011.

 
 Aston Martin Cygnet V8, autor: Aston Martin
Oddelenie špeciálnych projektov „Q by Aston Martin - Commission" totiž vytvorilo špeciálny model Cygnet vybavený osemvalcovým agregátom z odchádzajúceho modelu Vantage S. Samotná automobilka tvrdí, že tento výtvor dokazuje ich zmysel pre humor, podľa nás ale ide skôr o odkaz štedrej klientele v zmysle, že fantázia a možnosti oddelenia „Q by Aston Martin" nepoznajú hranice ani slovo nie.

 
 Aston Martin Cygnet V8, autor: Aston Martin
Ako základ poslúžila karoséria pravostranného modelu Cygnet, do ktorej bola integrovaná bezpečnostná klietka. Podvozok pochádza opäť z modelu Vantage S rovnako ako motor - osemvalec s objemom 4,7 litra. Kvôli dostupnému priestoru bola nádrž presunutá do „batožinového priestoru" vozidla, najväčšiu časť interiéru totiž zaberá nový kryt motora a prevodovky.

 
 Aston Martin Cygnet V8, autor: Aston Martin
Podľa automobilky sa na vizáži samotného modelu Cygnet veľa nezmenilo ak nerátame obrovské rozšírenia blatníkov z karbónu, ktoré ukrývajú namiesto pôvodných 16-palcových kolies ľahké 19-tky s pneumatikami 275/35 od spoločnosti Bridgestone a adekvátne veľkými brzdami. S tekutinami váži nový Cygnet 1375 kilogramov a vďaka štandardnému výkonu 430 koní a 490 Nm je schopný zrýchliť na stokilometrovú rýchlosť za 4,2 sekundy. Maximálna rýchlosť leží za hranicou 270 km/h.

 
 Aston Martin Cygnet V8, autor: Aston Martin
Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme
Focus Media