Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Štvrtok, 17.10.2019
meniny má Hedviga

40 rokov Mazdy RX-7

28.6.2018 | Modely

Rok 1978 si mnohí budú pamätať kvôli rôznym veciam. Niekto preto, že hitparádam kraľovali Bee Gees, iní zase preto, že napriek nie práve priaznivej ekonomickej situácii vo svete predstavila Mazda auto, na ktoré mnohí spomínajú dodnes.

 
  Mazda RX-7 prvej generácie, Autor: Mazda
Model RX-7 hral veľmi dôležitú úlohu v automobilke, ktorá sa začala presadzovať ako značka pre náruživých šoférov. V tomto období už veľkoobjemové osemvalce strácali dych a záujem o nich opadol najmä pre rastúce ceny paliva a preto sa šikovné hlavy v Mazde dali dohromady a vymysleli auto, ktoré bolo kompaktné, ľahké a najmä - zábavné.

 
 Mazda RX-7 druhej generácie, autor: Mazda
Vďaka kompaktnej pohonnej jednotke mohol byť rotačný motor umiestnený nižšie a viac vzadu, vďaka čomu si Mazda RX-7 zakrátko získala povesť auta s jedinečnými jazdnými vlastnosťami a onedlho na to aj status kultového auta.

 
  Mazda RX-7 tretej generácie, Autor: Mazda
Z prvej generácie (RX-7 FB) sa predalo 470 000 kusov a v roku 1985 prišla druhá generácia (FC). Tretia generácia nasledovala v roku 1992 a vyrábala sa slušných desať rokov až do zastavenia produkcie v roku 2002 (FD).

 
 Motor Mazdy RX-7 prvej generácie, autor: Mazda
Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme
Focus Media