Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk

Výtlky a Focus

25.6.2018 | Modely

O rozbitých cestách si nemusíme veľa hovoriť. Okrem opráv ciest ako súčasť predvolebnej kampane (viď rozkopané cesty v Bratislave) sa na vodičov myslí až na poslednom mieste a tak si dodnes užívame výtlky a popraskané cesty ako priamy dôsledok vplyvov počasia alebo nekvalitného povrchu ciest.

No a keďže nejde iba o problém búchajúcich podvozkov, ale niektoré výtlky môžu poškodiť tak pruženie, ako aj kolesá, pneumatiky či samotné riadenie. Ford sa pustil do boja s nepríjemnými ranami podvozku a vybavil nový Focus systémom detekcie výtlkov, ako súčasť nového podvozku s neustále kontrolovaným pružením (Continuously Controlled Damping), ktorý každé dve milisekundy monitoruje podvozok, natočenie volantu ako aj brzdenie s cieľom upraviť pruženie pre čo najkomfortnejší režim.

 
 


Systém sleduje pohyb kolesa a v prípade prepadu nielenže zadrží tlmič, aby s kolesom „nespadol" na dno jamy ale zároveň vyšle signál aj zadnej náprave, ktorá sa tak bude vedieť rýchlejšie prispôsobiť prichádzajúcim výtlkom. Nový systém Ford dolaďoval nielen v Anglicku, ale aj na rozbitých testovacích cestách v Belgicku.

Autor: Andrej Ježo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media