Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Streda, 18.9.2019
meniny má Eugénia

Hyundai Ioniq: K dispozícii budú až tri varianty pohonu

12.1.2017 | Modely

Čo chýba Toyote Prius, dopĺňa Hyundai Ioniq celkom postačujúco. Ak teda Priusu kedy chýbala voľba typu pohonu. Hyundai totiž ponúka pre svoj nový „eko model" hneď tri varianty pohonu. V dvoch prípadoch je ale prítomný 1,6 litrový štvorvalec.

Týmto pádom odpadá dilema zákazníka, pre ktorý model sa rozhodnúť. Áno, zákazník si vyberie Ioniq, no taktiež si môže vybrať aj spôsob, akým bude jeho nový elektromobil, či hybrid poháňaný. Základom dvoch verzií je ale spaľovací motor v podobe 1,6 litrového štvorvalca s výkonom 77 kW/104 koní.


Tri verzie Hyundai Ioniq


Verzia hybrid je ale od čisto elektrickej rozoznateľná aj po vizuálnej stránke. Zatiaľ, čo elektromobil nepotrebuje mriežku chladiča a tým pádom môže rezať vzduch efektívnejšie, Verzia hybrid má klasicky otvorenú mriežku, určenú k chladeniu benzínového agregátu.


Hyundai Ioniq Hybrid


Prvou verziou je teda plug-in hybrid, ktorý nesie katalógový názov „HEV". Exteriér sprevádzajú modrý spojler v prednej časti. Verzia HEV je taktiež plug-in hybridom, v klasickom slova zmysle. Li-Pol (lítium-polymér) batérie dobijete zo zásuvky, zatiaľ čo pod kapotou operuje spomínaný motor 1,6 GDI. Kapacita batérii je 8,9 kWh a výkon elektromotora činí 45 kW/61 koní.

Druhou verziou je klasický hybrid. Ten už zo siete nenabijete a disponuje aj menšími kapacitami a výkonom elektrického ústrojenstva. Pokým samozrejme spaľovací štvorvalec 1,6 GDI zostáva nezmenený oproti plug-in verzii, kapacita batérií klesla na 1,56 kWh. S tým samozrejme zaostal aj výkon elektromotora, ktorý dosahuje len 32 kW/43 koní.

Treťou verziou modelu Ioniq je samozrejme čisto elektrická verzia. Tú poháňa elektromotor s výkonom 88 kW/120 koní. Logicky dostala elektrická verzia najväčšie batérie, ktoré disponujú kapacitou 28 kWh a predlžujú odjazd na trojciferný počet kilometrov.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media