Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Nedeľa, 15.12.2019
meniny má Ivica

Na čo si dávať pozor pri výbere autoškoly?

16.3.2013 | Legislatíva
Dôležitým životným krokom väčšiny mladých ľudí je úspešné absolvovanie kurzu autoškoly. Bez neoddeliteľnej súčasti nášho života si už množstvo z nás nevie predstaviť reálne fungovanie. Ako sa čo najlepšie vyhnúť stresu pri výbere autoškoly? Poradíme vám!
Rozhodli ste sa zaobstarať si vodičský preukaz, dali ste dohromady niekoľko stoviek eur a vyčlenili potrebný čas. Ako však vybrať tú správnu autoškolu? V prvom rade si musíte ujasniť, čo presne chcete. Stačí vám klasický vodičský preukaz alebo uvažujete o aj o motorke? Niektoré autoškoly ponúkajú výcvik na rôzne skupiny vozidiel. Získať oprávnenie viesť motorové vozidlá viacerých skupín „v jednom balíku" je jednoduchšie, rýchlejšie, ale hlavne lacnejšie, ako absolvovať jednotlivé kategórie osobitne a postupne.

Ak ste si práve ujasnili vaše skutočné potreby, najrýchlejšou cestou k získaniu informácií o „vašej" autoškole nie je internet alebo lákavé ponuky na autobusových zastávkach, ale vaši priatelia a známi! Práve tí vám môžu odporučiť autoškolu, ktorá spĺňa požiadavky na kvalitu výcviku. Uvedomte si, že autoškola sa stane súčasťou vášho života na najbližšie 2 až 3 mesiace. Rovnako dôležité ako blízkosť vášho bydliska je flexibilita inštruktorov a skladba vozového parku. Niektoré autoškoly lákajú žiakov na priam luxusné automobily, skôr ako kvalitu však voľte kvantitu. Darmo si zvyknete na veľký Superb, v reálnou živote vás na začiatku vodičskej kariéry budú s najväčšou pravdepodobnosťou sprevádzať menšie a lacnejšie vozidlá. Voľte autoškolu s väčším počtom rôznych vozidiel, ktoré si budete môcť reálne otestovať.

Nemenej dôležitou otázkou je tiež voľba medzi väčšou a známejšou alebo menšou a flexibilnejšou autoškolou. Výhody oboch sú zjavné: väčšia autoškola má skúsenosti, potrebné know-how, väčšiu škálu vozidiel a možnosť absolvovania niekoľkých skupín naraz. V menšej autoškole vám príde vhod flexibilita inštruktora a vhodnejšie naplánovanie jázd.

Týmto sa zároveň dostávam k atribútu, ktorý vám neozrejmia žiadne letáky, ponukové listy ani webové stránky - ľudia. S inštruktorom strávite v malom priestore niekoľko desiatok hodín, ak si vyslovene nesadnete, je oheň na streche. Spravidla mladší absolvent je oproti ostrieľanému inštruktorovi menej odvážny a tak mu často toleruje okrem neadekvátneho správania aj fakt, že si zo žiaka spravil „taxikára". V takomto prípade sa okamžite sťažujte vedúcemu autoškoly! Žiadosť na okamžitú výmenu inštruktora by vám nemala byť odopretá.

Vybrali ste si autoškolu, zaregistrovali ste sa a zaplatili vstupný poplatok? Gratulujeme. Už vám zostáva iba absolvovať prehliadku u praktického lekára, kurz prvej pomoci, prejsť procedúrou kurzu, výcviku, praktických jázd a samozrejme záverečnou skúškou.

Autor: Ladislav Holop

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018