Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Nedeľa, 15.12.2019
meniny má Ivica

Concept-i WALK : Elektrokolobežka s umelou inteligenciou

8.3.2018 | Koncepty

Concept-i WALK od Toyoty je v skutočnosti elektrickou kolobežkou s variabilným rázvorom, ktorá dokáže manévrovať na tak malej ploche, že v konečnom dôsledku na chodníku nezaberá viac miesta, než bežný chodec.

Rázvor sa mení v závislosti od rýchlosti tak, aby sa dosiahla optimálna stabilita. Na jedno nabitie zvládne prejsť v závislosti od terénu, hmotnosti jazdca a využívania výbavy 10 až 20 km.

 
 Concepti-Walk: Dá sa s ním pohybovať aj po chodníku a je prakticky rovnako obratný, ako bežný chodec.


Zaujímavá je jej schopnosť porozumieť potrebám vodiča, pričom využíva prvky umelej inteligencie, čo by mu umožnilo jeho využívanie aj ľuďom s menším telesným postihnutím. Vďaka nim dokáže rozpoznať aktuálne emócie toho, kto ju riadi a predvídajú vodičove zámery. Umelá inteligencia analyzuje dáta z komunikácie s vodičom a tiež z údajov zistených zo senzorov v držadlách.

Concepti-Walk dokáže počas jazdy inteligentne rozpoznať potenciálne nebezpečné situácie a jazdca pred nimi včas varovať, samozrejmosťou je možnosť využiť autonómne riadenie.

A aké bude využitie tohto vynálezu? Toyota predpokladá, že oň prejavia záujem seniori, nájde si svoje miesto aj v rámci služieb zdieľanej ekonomiky a bude slúžiť aj ako turistické približovadlo.

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018

Ďalšie články zo sekcie Koncepty