Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk

Byton: Číňania sa fakt vytiahli, pomohli im bývalí inžinieri z Apple a BMW

9.1.2018 | Koncepty

Čínska spoločnosť Byton v Las Vegas na veľtrhu CES práve predstavila koncept svojho futuristického smart elektromobilu, do predaja by sa mal dostať už v budúcom roku.

Auto , nazvané Byton, má, napríklad, veľkú palubnú dosku, ktorú tvorí jeden obrovský dotykový displej a otvoriť ho možno biometricky - pomocou skenu tváre.

 
 Na prvý pohľad vyzerá auto vynikajúco. (Foto: Byton)


Nejde pritom len o koncept, auto sa má sériovo začať vyrábať a predávať už v budúcom roku, jeho základná cena má byť 45-tisíc dolárov. A to je mimoriadne zaujímavý údaj. Okrem toho je ďalší tablet uprostred volantu (tu by nás zaujímalo, ako je riešený airbag...) a dva infotainmentové displeje sú aj na zadnej strane hlavových opierok vodiča a spolujazdca.

Keď vodič nastúpi a sadne si za volant, následne je biometricky (opäť pomocou rozpoznávania tváre) identifikovaný a automaticky sa nastaví jeho individuálny profil.

Palubnú dosku tvorí obrovský displej, ktorý sa a prispôsobuje okolitému osvetlenie a možno ho ovládať nielen dotykom, ale aj gestami a hlasom. Dokáže zobrazovať rôzne veci - nielen údaje o aute, a aj infotainmentové záležitosti - vrátane streamovania videa.

 
 Interiér tvorí veľký dotykový displej, dokonca aj v strede volantu je tablet. (Foto: Byton)


Je to možné aj preto, lebo Byton je už technologicky pripravený na úplne autonómnu jazdu, tá však ešte nie je legislatívne povolená. V tomto režime sa dokonca predné sedadlá vedia posunúť do strán tak, aby všetci cestujúci, vrátane tých vzadu, mohli sledovať na veľkom prednom displeji napríklad film.

Zaujímavý je aj ďalší údaj - auto by malo byť schopné na jedno dobitie prejsť 400 až 520 km, pričom batéria by sa mala dať nabiť na 80 percent svojej kapacity za 30 minút. Zrýchlenie z nuly na sto má byť na hranici 5 sekúnd.

Autor: Martin Domček

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018

Ďalšie články zo sekcie Koncepty