Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Pondelok, 21.10.2019
meniny má Uršula

Symbioz - takto si Renault predstavuje blízku budúcnosť

14.9.2017 | Koncepty

Na práve prebiehajúcom autosalóbne vo Frankfurte predstavila spoločnosť Renault zaujímavý koncept elektrického autonómneho auta, nazvaný Symbioz. A o akú symbiózu v jeho prípade ide?

Podľa Renaultu predovšetkým o „spolužitie" medzi smart domácnosťou a inteligentným autom. Tento koncept je súčasťou vízie spoločnosti, smerujúcej niekom do roku 2030. Podľa Renaultu sa postupne mení úloha áut, ktoré prestávajú byť približovadlami, ale stávajú s súčasťou prepojeného svetla, v ktorom nielen nám umožňujú komunikovať s okolím, ale aj samé komunikujú s okolitou infraštruktúrou, autami a ďalšími súčasťami stále komplexnejšieho internetu vecí. A tomu sa budú musieť prispôsobiť aj automobilový dizajnéri a konštruktéri. Ako - to ukazuje práve koncept Symbioz, elektromobil s dvomi elektromotormi na zadnej náprave.

 
 Predmé sedadlá idí otočiť o 180 stupňov, riadiace prvky z palubovky sa môžu do nej schovať.


Jednou z dôležitých vecí bude podľa Renaultu v blízkej budúcnosti vybudovanie inteligentnej rozvodnej siete, ktorá umožní výmenu energie medzi domácnosťou a akumulátormi elektromobilu. Napríklad by bolo možné naprogramovať systém tak, aby v čase energetickej špičky boli akumulátory elektromobilu využívané pre osvetlenie domácnosti, televízory a ďalšie spotrebiče, rovnako by sa domácnosť automaticky prepla na alternatívny zdroj energie - ktorým by bol elektromobil - v prípade výpadku prúdu. Toto riešenie - vzhľadom na priemernú kapacitu automobilovýh batérií - môže vyzerať ako drobnosť, ak sa ich však naraz do rozvodnej siete pripoja desiatky až stovky tisíc, efekt môže byť výrazný.

 
 Symbioz je autonómny elektromobil s dvomi motormi na zadnej náprave.


Ďalšou zmenou je to, že s príchodom autonómnych áut klesá úloha šoféra a kabínu bude treba zariadiť tak, aby posádka v prípade jazdy v autonómnom móde mohla bez problému pracovať alebo relaxovať. To značí, že priestor v kabíne sa zväčší tým, že všetky riadiace prvky sa dokážu schovať do vnútra palubovky a predné sedadlá budú otočné, tak aby ste v ňom mohli vytvoriť „ obývačkový" priestor, v ktorom auto samo dokáže určiť počet pasažierov, pripojiť ich k internetu a poskytnúť im personalizované multimediálne zážitky.

To všetko umožňuje práve Symbioz, ktorý nie je len jednorazovým konceptom ale bude sa ďalej testovať ako vzor áut, ktoré by na trh mohli prísť približne o päť až šesť rokov.

Autor: Martin Domček

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018

Ďalšie články zo sekcie Koncepty