Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Štvrtok, 17.10.2019
meniny má Hedviga

Holandskí študenti vyrobili biologicky rozložiteľné auto!

16.8.2017 | Koncepty

Prototyp biologicky rozložiteľného auta sa volá Lina a vytvorili ho a vytvorili ho vo výskumnom stredisku TU/Ecomotive, ktoré patrí pod univerzitu v Eindhovene.

 
 Auto vyvinie maximálnu rýchlosť 80 km/h. (Foto:  TU/Ecomotive)
Samozrejme, nie je vyrobené výlučne z biologicky rozložiteľných materiálov, v prípade motoru, kolies a ich zavesenia by to bolo dosť problematické.

Zvyšok je však vyrobený prevažne zo živice, získanej z cukrovej repy a z ľanu, váži len 310 kg. Keďže ide o ekologické auto, jazdí na elektrinu, motor má 8 kW, v rámci predstavenia prototypu na londýnskom podujatí Shell Eco-marathon 2017 s ním jazdili rýchlosťou do 55 km/h. Nešlo však o súťažnú jazdu, pretože na ňu sa kvalifikovali len vozidlá s maximálnou hmotnosťou 225 kg, čo Lina nespĺňala. Maximálna rýchlosť je 80 km/h.

 
 Karoséria je zo živice, získanej z cukrovej repy.  (Foto:  TU/Ecomotive)
Autori tohto unikátneho prototypu momentálne čakajú na udelenie povolenia na testovacie jazdy v bežnej premávke. Získať ho nie je celkom jednoduché, pretože karoséria je krehká a pri náraze sa zlomí, posádku chráni minimálne.

Autor: Martin Domček

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018

Ďalšie články zo sekcie Koncepty