Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Nedeľa, 15.12.2019
meniny má Ivica
Všetko pre vodičov - Auto lexikón

A1 Grand Prix - (A1GP) A1 Grand Prix je séria automobilových pretekov konaných na okruhoch, jedná sa o unikátny seriál národných formulových tímov.

ABC - (Active Body Control) Zariadenie, ktoré by malo najmä v zákrutách eliminovať nakláňanie karosérie.

ABS - (Anti-lock Braking System) Protiblokovací systém ABS je jedným zo základných prvkov aktívnej bezpečnosti vozidla. Svojou funkciou má zabrániť zablokovaniu kolies pri brzdení, a tým aj strate adhézie medzi kolesom a vozovkou. Vďaka systému ABS je vozidlo ovládateľné aj pri prudkom brzdení.

ABSplus - ABSplus je zdokonalený protiblokovací systém ABS, vyvinutý automobilkou Volkswagen špeciálne pre offroado a SUV vozy. Automobilka tento systém prvýkrát uviedla vo svojom modeli Touareg.

AC - (Air Condition) Klimatizácia.

ACC - (Adaptive Cruise Control) Tempomat s prídavným zariadením na udržanie navolenej vzdialenosti pred idúcim vozidlom.

ADAC - (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) ADAC je všeobecne uznávaný nemecký autoklub.

ADS - (Adaptive Damping System) Systém adaptívneho tlmenia, ktorý prispôsobuje charakteristiky tlmičov okamžitým podmienkam na vozovke.

AFT - (Automatic Transmission Fluid) Označenie olejov pre automatické prevodovky, používaný niekedy aj v servoriadení.

AFU - Brzdový asistent zvyšujúci účinok bŕzd.

AG - (Automatische Getriebe) Automatická prevodovka.

ALS - Zariadenie, ktoré v pretekárskych vozidlách udržiava v turbe vyšší tlak pre okamžitú reakciu na pridanie plynu.

API - (American Petroleum Institut) Číslo na obale so skratkou udáva štandard motorového oleja.

ASC - (Automatic Stability Control) ASC je protišmykový systém zaisťujúci lepší prenos hnacej sily od motora na povrch vozovky.

ASC+T - (Automatic Stability Control + Traction) Protišmykový systém pri intenzívnom brzdení motorom.

ASR - (Anti-Slip Regulation) Protiprešmyková sústava pri rozbiehaní.

ASSYST - aktívny servisný systém.

AST - (Adaptive Stability Technology) Systém adaptívneho podvozku AST používa automobilka Opel. Systém umožňuje prispôsobenie charakteru podvozku aktuálnej situácii na ceste.

AT - (Automatic Transmision) Automatická prevodovka.

Active Drive - (4Control) Active Drive je systém riadenia všetkých kolies. Prvýkrát predstavený automobilkou Renault v modeli Laguna GT. Krátko po predstavení tohto systému začala automobilka používať označenie (4Control).

AdBlue - AdBlue je kvapalné aditívum, ktoré znižuje množstvo škodlivín vo výfukových plynoch dieselových motorov. Aditívum AdBlue je číra bezfarebná kvapalina zložená z 32,5% vodného roztoku syntetickej močoviny o vysokej chemickej čistote. Kvalita tejto látky je daná štandardom DIN 70070. Prísada AdBlue nie je nebezpečná pre zdravie človeka ani pre životné prostredie.

Adaptive Drive - Adaptive Drive je systém aktívnej regulácie podvozku vyvinutý automobilkou BMW. Systém umožňuje prispôsobenie podvozku aktuálnym jazdným podmienkam.

Adaptívne pneumatické pruženie - Adaptívne pruženie umožňuje jednoduchú a plynulú zmenu účinku tlmičov. Vďaka adaptivnímu pruženiu možno spojiť športový štýl jazdy s komfortným cestovaním.

Adaptívny tempomat - Skratka ACC označuje adaptívny tempomat - čo je tempomat, ktorý sa prispôsobuje zmenám regulovaného objektu. V praxi to znamená, že adaptívny tempomat sleduje dianie pred autom a pri blížiacej sa prekážke je schopný určitým spôsobom zareagovať. Systém udržuje bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel.

Aditíva - Prímesy v pohonných látkach, ktoré pomáhajú zlepšiť ich antidetonančné, čistiace, mazacie, alebo antikorózne vlastnosti.

Aero stierače - Aero stierač je špeciálne navrhnutý stierač s vysoko stieracou účinnosťou. Telo stierača je tvorené jednou pružnou lištou. Vďaka svojej unikátnej konštrukcii sa Aero stierač perfektne prispôsobuje zakriveniam akéhokoľvek čelného skla, čo zaručuje lepšiu stieranosť v každom bode lišty stieračov.

Airbag – ABG - (Airbag) Bezpečnostný vzduchový vak - tlmí priamy kontant časti tela pri havárii.

Airmatic - Airmatic je označenie vzduchového pruženia automobilov Mercedes-Benz.

Airscarf - Airscarf je zariadenie ukrývajúce sa v hlavových opierkach niektorých kabrioletov značky Mercedes-Benz. Systém Airscarf ocení posádka, predovšetkým pokiaľ ide so stiahnutou strechou v chladnejšom počasí. Sedačky vybavené systémom Airscarf majú totiž zabudovaný výduch teplého vzduchu.

Airwave - Airwave je zariadenie, ktoré zvyšuje teplotný komfort v kabrioletoch značky Peugeot. Sedačky automobilu so systémom Airwave sú vybavené vývodmi teplého vzduchu, ktorý prúdi do zátylku cestujúcich.

Aktívna opierka nohy - V prípade čelného nárazu zabraňuje poraneniu kotníka vodiča.

Aktívna opierka hlavy - V čase dopravnej nehody sa táto opierka, pomocou jednoduchého pákového mechanizmu vysunie bližšie k pasažierovej hlave tak, aby podložila jeho hlavu a vystužila jeho krčnú chrbticu.

Alarm - Alarm je zariadenie, ktoré upozorní na nedovolené vniknutie do vozidla, a to akustickým signálom, rozsvietením výstražných svetiel alebo iným spôsobom.

Alternátor - Generátor elektrickej energie.

Aquaplaning - (Akvaplanink) quaplaning je pojem označujúci stratu kontaktu medzi pneumatikou a vozovkou. Pri aquaplaningu sa stáva vozidlo neovládateľným a chová sa ako na ľade.

Asférické spätné zrkadlo - Asférické spätné zrkadlo je vlastne prvok aktívnej bezpečnosti. Jeho hlavným cieľom je umožniť vodičovi lepší výhľad z vozidla a pokrytie tzv. mŕtveho uhla.

Aston Martin - Anglická automobilka vyrábajúca exkluzívne autá.

Asymetrické pneumatiky - Asymetrické pneumatiky je nutné namontovať bočnicou označenú „outside-vonkajšie“ smerom von od vozidla.

Audi - Nemecká automobilka.

Audi drive select - Audi drive select mení charakteristiky motora, automatickej prevodovky, riadenie a kontrolu tak, aby v danom okamihu zodpovedali vodičskému štýlu osoby, ktorá práve sedí za volantom.

Audi lane assist - Audi lane assist je nový prvok aktívnej bezpečnosti, ktorý pomáha vodičovi udržiavať priamy smer jazdy.

Audi road vision - Audi road vision je nový prvok aktívnej bezpečnosti, ktorý pomáha vodičovi rozoznávať potenciálne nebezpečné miesta na povrchu vozovky.

Audi side assist - Audi side assist je nový prvok aktívnej bezpečnosti, ktorý pomáha vodičovi pri prechádzaní z pruhu do pruhu. Systém vyhodnocuje situáciu za vozidlom a vedľa neho, v prípade hroziaceho konfliktu systém včas varuje vodiča.

Nenašli ste hľadané slovo?

Napíšte nám ho a my Vám ho objasníme.