Články
Videá
Galérie

Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk

Doprajte svojmu autu poriadnu očistu

12.5.2017 | Autoporadňa

Letné mesiace plné pohody a slnka lákajú k vode, je to po období zimy a dažďov príjemná zmena. Ale aj keď naše auto už nepoškodzuje soľ a blato, je vystavené iným nástrahám. Našim deťom :). Nezabudnite, že čisté auto je nielen vašou vizitkou, ale tiež vám dlhšie vydrží. Ako si ale na začiatku jari správne umyť auto, aby sme nenarobili viac škody ako osohu?

Zdroj: Dyson


Čisté auto je nevyhnutným predpokladom k tomu, aby vám mohlo dlho a dobre slúžiť. A tiež k tomu, aby si udržalo hodnotu pri prípadnom predaji. Ideálne je, pokiaľ zveríte svoj automobil do rúk profesionálov, ktorí presne vedia akú autokozmetiku použiť a vyčistia vám ho dokonale aj zvnútra. Pokiaľ však nemáte čas, peniaze alebo chuť nechať si auto rozmaznávať u profíkov, je tu len možnosť vziať to do vlastných rúk. Nechajte sa inšpirovať, nech to je čo najlepšie:

Autoumývačka - kedy áno a kedy nie
Keď si vyberiete autoumývačku, budete sa rozhodovať, aký program zvoliť. Tu sa rozhodne vyplatí nešetriť. Minimálne raz by v programe malo ísť o oplachovanie zahŕňajúce ošetrenie konzervujúcim voskom.

Ako často?
Frekvencia umývania auta záleží na tom, či máte auto v garáži alebo parkujete vonku, kde je auto vystavené výkyvom počasia. Odporúča sa týždenné umývanie od nečistôt a raz mesačne dopriať vášmu maznáčikovi poriadne navoskovanie. Tmely a nátery sú procedúra, ktorú je lepšie nechať na profesionálov aspoň jedenkrát za dva roky v závislosti na druhu, veku a používaní vozidla. Bez pravidelného čistenia a údržby interiéru aj exteriéru je automobil oveľa viac náchylnejší k zafarbeniu, popraskaniu a olupovaniu laku, aj k poškodeniu vďaka UV žiareniu, ktoré bude v nasledujúcich mesiacoch najintenzívnejšie.

Ruky verzus technológia
Pokiaľ chcete pre svoje auto tú najlepšiu opateru, doprajte mu ručné umývanie. Ruky sa totiž dostanú takmer všade. Umývanie je tak omnoho dôkladnejšie ako pri stroji, a navyše je aj šetrnejšie. Nemá totiž ako dôjsť k mechanickému odreniu a poškodeniu laku. Po zime je vhodné zvoliť ručné umytie áut aj z toho dôvodu, že soli a nečistoty nalepené na aute, ktoré sme možno v zime príliš neumývali, vytvárajú vrstvy. Tie pri umytí kefami v klasickej autoumývačke pôsobia ako abrazívum,  môže sa vám teda silne poškodiť lak na aute. Preto je vhodné auto najskôr pred vjazdom do umývačky umyť silným prúdom vody napríklad pomocou wapky. Tú však nemá človek vždy k dispozícii.

Pri vlastnoručnom umývaní auta na exteriér použite minimálne 3 kýbliky, prvý so správnym autošampónom, ktorý je šetrný a bezpečný pre všetky povrchy a dva s čistou vodou. Vždy vyplákajte hubku v prvom kýbliku, potom v druhom a následne v treťom s autošampónom a takto dookola dokiaľ nebudete mať auto čisté. Začnite od strechy auta a pokračujte dole, aby ste si neušpinili už umyté časti. Na ťažko prístupné miesta ako medzery medzi nárazníkom, miesta okolo palivovej nádrže alebo prednú masku využite mäkkú kefku bez kovových častí, aby ste si zbytočne neodreli lak. Na konci dôkladne auto opláchnite, uistite sa, že ste zmyli všetky mycie prostriedky a nečistoty z povrchu. Potom použite tmel alebo vosk v spreji a auto preleštite utierkou z mikrovlákien, tá vaše auto pekne vyleští bez šmúh a zároveň nepoškriabe povrchovú úpravu.

Nielen z vonku, ale aj zvnútra
Čistota by sa mala dodržiavať aj vo vnútri automobilu. Pretože dobre udržiavané auto je priamym odrazom osoby, ktorá ho šoféruje. V dobe výletov a hier sa vám môže do auta nanosiť piesok, peľ, prach či blato z topánok, nehovoriac o omrvinkách z detských jedál a mňamiek, ktoré zanechávajú na podlahe a ďalších textilných častiach fľaky, pričom niekedy môžu poškodiť dokonca aj plastové súčiastky. Zabezpečte si kvalitné vlhčené utierky, zvlášť na plastové časti interiéru, ako je palubná doska, volant a prahy. Poriadne umyte vnútornú stranu skiel prostriedkom na okná a potom vyleštite utierkou z mikrovlákna.

A nakoniec povysávajte omrvinky a nečistoty z čalúnenia a zeme. Ideálne je použiť vysávač, ktorý odstraňuje aj chlpy po vašom zvieracom miláčikovi, ako je bezkáblový ručný vysávač Dyson V6 Triggger+. Určite sa stane obľúbenou súčasťou výbavy vašej garáže vďaka úspore času a jednoduchej manipulácii v obmedzenom priestore. Navyše s ním skvelo poupratujete aj smeti po akejkoľvek ďalšej práci a autom ho môžete vziať so sebou kamkoľvek. Na jedno nabitie vydrží 20 minút prevádzky, takže môžete napríklad aj na výlete povysávať zo sedačiek odrobinky po deťoch - nemusíte čakať až sa vrátite domov a nečistoty sa poriadne roznesú po celom interiéri vozidla.

Vyrazte v ústrety dobrodružstvám s krásnym, čistým autom a pohodou v duši!

Platená reklama

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme
Focus Media

Galéria

  
Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Poznajú slovenskí spotrebitelia svoje práva? Odpovede priniesol nový prieskumEnzo Ferrari by mal 120 rokovGaléria: Autosalón v Bratislave 2018

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa